A májfa, májusi kosár szerelmi ajándékozása
A májfa, májusfa felállítása és a májusi kosár ajándékozása május elsején, május első vasárnapján és pünkösd napján is szokásban volt. A szokás a régi termékenységvarázsló zöldághordásban gyökerezik.
A májfa a legények érzelmeinek kifejezője, magassága kifejezte a fiú szerelmének nagyságát is.
Májfát nemcsak az eladósorban lévő lányok, hanem a kisebbek is kaptak. Éjszaka a legények közösen indultak az erdőbe a 6-10 m magas fák kidöntésére. Az Északi-Mátraalja településein általában a nyír, bükk és gyertyánfákat gallyazták le úgy, hogy csak a felső részén hagytak zöld ágakat. A fát néhol a fiúk díszítik, néhol a lányoknak kell kendőt, szalagokat, ritkábban mézeskalács babát, narancsot, kalácsot, pattogatott kukoricát és egy-két üveg bort kötözni a fára, amit a kiválasztott lány kapuja elé ástak le, vagy a kerítéshez kötöztek. Boldogon és a megye számos településén májfaállító énekkel köszöntötték a lányt, a májfaállítás végeztével a májfavivőket megvendégelték.
Hallottátok-e már hírét,
Király Gyurka legénységét?
Fűrésszel vágja a májfát,
Hogy ne hallja kopogását…
Erdő, erdő, de kerek vagy,
Édes rózsám de messze vagy!
Ezt a májfát kivágattam,
Hogy a rózsám megláthassam.
Kellj fel babám, itt a májfa,
Ha elhoztam, vigyázz rája.
Heves megye területén Bakó Ferenc végzett kutatásokat 1965-ben, ekkor Felsőtárkányban 164 májfát állítottak 99 lánynak és 12 kosarat helyeztek az ablakokba. Május elsejének reggelén a muzsikusok a „banda cigányok” járták a falut, s ahol májfát láttak, felköszöntötték. A májfa állítás szokása még napjainkban is elevenen él az Eger környéki falvakban.
A májfa mellett a májusi kosarat a férjhez menés előtt álló lányoknak, de az egészen kicsi lányoknak is egyaránt vitték. Korábban a legény fűzfavesszőből maga fonta a kosarat, színes krepp- papírral, szalagokkal díszítette, amibe cserepes virágot, hortenziát vagy muskátlit vásárolt. Később virágüzletben készíttették, melyhez ajándékok járultak: édesség, ékszerek és ruhafélék. A kosarat a kisebb fiúk édesanyjuk kíséretében május elsejét megelőző este vitték el a lányos házhoz, a kapuban átadták a lány édesanyjának, aki behívta s megvendégelte őket. A nagyobb fiú, az udvarló késő este küldte el a kosarat a lánynak, ha elfogadta, a legény is elment hozzá. A kosarat másnap reggel kitették az ablakba, hogy minél többen lássák.
A májfa állítás és májusi kosár ajándékozása az egyéni élet eseményeinek sorába illeszkedik, a párválasztás, házasodás előkészítését szolgálta.
Császi Irén
néprajzkutató-muzeológus